Burdur Merkez 2 No'lu Aile Sağlık Merkezi
 Başlıksız Belge

Untitled Document
Menü
Aile Hekimliği
İzlemler
Bağışıklama Faaliyetleri
Tanı ve Tedavi Hizmetleri
Misafir Hasta Muayenesi
Sağlık Kurumuna Sevk
Aile Planlaması Hizmetleri
CORONAVİRÜS HAKKINDA BİLDİKLERİMİZ YA DA BİL(E)MEDİKLERİMİZ
Laboratuvar Tetkikleri
Hekim Seçme
Personelimiz
Gezici ve Yerinde Bakım Sağlık Hizmetleri
EMZİRME POLİTİKASI 12
Küçük Cerrahi Müdahele
EMZİRME POLİTİKASI MAMA KODU
Tek Hekim Raporu
MESAİ ve ESNEK MESAİ ÇALIŞMA ÇİZELGESİ
Untitled Document Untitled Document
Untitled Document
pozitif HPV DNA TESTİ SONUCU NE ANLAMA GELİR
      

POZİTİF HPV DNA TESTİ SONUCU NE ANLAMA GELİR

HPV enfeksiyonu genellikle belirti ve semptom vermediği için seksüel olarak aktif çoğu insan yaşamlarının bir döneminde HPV ile karşılaşmasına rağmen hiçbir zaman bu durumun farkında olmazlar. Bu nedenle, HPV pozitif olan hastaların konu ile ilgili bazı bilgileri bilmeleri gereklidir. Bu bilgiler kişilerin rapor sonuçlarını doğru değerlendirmesine yardımcı olacaktır.

 •  HPV'nin 150 den fazla tipi tanımlanmıştır. Genital HPV enfeksiyonuna neden olan yaklaşık 40 HPV tipi vardır. Birçok olgu, kendiliğinden iyileşir.
 • İmmun sistem HPV enfeksiyonunun üstesinden gelemezse, bazı HPV tipleri genital siğillere neden olur. Genital siğillere neden olan HPV tipleri kansere yol açan olan tiplerden farklıdır.
 • Yüksek riskli HPV tiplerinden birisinin saptandığı kadınlarda serviks kanseri gelişme riski mevcuttur. Bu kişiler öncelikle serviks kanserini önlenebilmesi için HPV kaynaklı hücresel değişiklikleri gösteren "Pap Smear Testi'ni" yaptırmalıdırlar.
 • Bu kadınlar ayrıca HPV DNA Testi yaptırmalıdırlar. Bu test, serviks kanseri ile bağlantılı olduğu bilinen yüksek riskli HPV tipine bulunup bulunmadığı da anlaşılabilir. Bu test; bir sonraki Pap Smear Testi'nin ne zaman yapılması gerektiği ve diğer testlere ihtiyaç olup olmadığı konusunda doktorlara ve hastalara yol gösterebilir.
 • Pozitif çıkan HPV DNA Testi sonuçları serviksde HPV'nin bulunduğunu gösterir. Bununla birlikte, hastada serviks kanseri olduğu veya serviks kanseri gelişeceği anlamına gelmez. Ancak, zaman içerisinde serviks kanserine neden olan hücresel değişikliklerin oluşma ihtimalini arttırır. Bu nedenle; hastalar, doktorlarının önerilerini dikkate almalıdırlar.
 • HPV taşıyıcılığı ile HIV veya Herpes virusuna sahip olmak aynı şey değildir.
 •  Doktorlar HPV virüsünün vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayamaz.. Sadece HPV kaynaklı hücresel değişiklikleri tedavi edebilirler.

Yüksek Riskli HPV Tipi Saptanmış Bir Kadın ve Partneri Neleri Bilmelidir?

 • Yüksek riskli HPV saptanması durumunda hastaların partnerleri ile cinsel sağlık ve HPV hakkında açıkça konuşmaları faydalı olacaktır. Böyle bir durumda kişiler ve partnerleri şu konularda bilgi sahibi olmalıdırlar:
 • HPV erkek ve kadınlarda çok sık gözlenen bir enfeksiyon etkenidir. Seksüel olarak aktif insanların çoğu yaşamlarının bir döneminde  HPV ile karşılaşırlar. Yaşam boyu tek bir partnere sahip kişiler dahi eğer partnerleri HPV taşıyorsa hastalığa yakalanabilirler.
 • Servikal kansere neden olabilen bir HPV tipi saptanan kişilerde genital siğiller gözlenmez.
 • Bir süredir birlikte olan çiftlerde partnerlerden birisinde HPV bulunması durumunda diğer kişide de hiçbir belirti veya semptom bulunmasa bile büyük olasılıkla HPV enfeksiyonu mevcuttur.
 • Bir kişide HPV enfeksiyonunun bulunması, o kişinin partneri dışında başka bir kişiyle daha birlikte olduğu anlamına gelmez.
 • Bir kişi, HPV saptanmadan önce yıllardır HPV enfeksiyonunu almış olabilir. Bu nedenle, partnerlerden hangisinin ilk olarak HPV enfeksiyonuna yakalandığını kesin olarak bilmek mümkün değildir.
 • Günümüzde, erkeklerde HPV varlığını saptamak için geçerli bir test bulunmamaktadır. Erkeklerde, HPV'den kaynaklanan en yaygın sağlık sorunu genital siğillerdir. Ancak, HPV testinin pozitif bulunması mutlaka genital siğil görüleceği manasına gelmez.
 • Sürekli ve doğru şekilde prezervatif kullanımı HPV enfeksiyonlarının partnerlere aktarılma riskini azaltır.
 • HPV varlığı saptanmış bir erkek, HPV ile serviks kanseri arasındaki ilişki hakkında partneri ile mutlaka konuşmalıdır. Ayrıca, serviks kanseri riski nedeniyle düzenli olarak tarama yaptırması konusunda teşvik edici olmalıdır.

Tüm Hakları Burdur 2 No'lu Aile Sağlık Merkezi'ne Aittir © 2014